Chemia BHP – rodzaje sorbentów i ich zastosowanie + INFOGRAFIKA

W kwestii zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dużo mówi się o ochronie zdrowia i życia pracowników poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Znacznie mniej uwagi poświęca się higienie w pracy, która jest równie ważna. Ponadto higiena w miejscu pracy także podlega regulacjom prawnym, zawartym w kodeksie pracy, w rozdziale dotyczącym szeroko pojętego BHP. Jednym z narzędzi służących do zapewnienia higieny w pracy na odpowiednim poziomie, jest właśnie chemia BHP. Warto wiedzieć, jaka jest jej charakterystyka i do czego służą konkretne produkty.

Czym jest chemia BHP?

Nie w każdym zakładzie pracy potrzebna jest chemia BHP. Jednak trudno sobie wyobrazić warsztat, halę produkcyjną, laboratorium czy drukarnię bez chociażby podstawowych środków BHP; są one niezbędnym wyposażeniem w każdym przedsiębiorstwie, gdzie prace odbywają się w bezpośrednim kontakcie z mocno brudzącymi smarami i olejami. Do szeroko pojętej chemii BHP zaliczają się między innymi kremy, żele, pasty do mycia rąk bhp, dozowniki, pompki oraz profesjonalne sorbenty. Jednak podstawowy podział chemii BHP rozróżnia pasty BHP do mycia rąk oraz sorbenty.

Pierwsze z nich zapewniają przede wszystkim łatwe czyszczenie rąk z trudno usuwalnych substancji, takich jak na przykład oleje, farby, lakiery czy sadza. Nowoczesne pasty BHP nie tylko dbają o czystość, ale także posiadają substancje pielęgnujące, które dbają o dłonie, aby były one odpowiednio nawilżone, miękkie w dotyku i niepodrażnione. Jako substancję ścierającą, w nowoczesnych pastach BHP stosuje się pył drzewny czy mikro granulki z polipropylenu. Obie te substancje są bezpieczne dla skóry.

Czym są sorbenty i do czego służą?

Sorbenty to substancje przybierające formę szmat, mat, arkuszy, wałeczków czy granulatu i charakteryzują się wyjątkową chłonnością. Dostępne są również tak zwane zestawy awaryjne w poręcznym worku lub wiaderku, które znacząco skracają czas reakcji i są łatwe w stosowaniu. Różnice w formie jaką przybierają sorbenty, wynikają z zadań, jakie stawiane są przed różnymi ich rodzajami. Przede wszystkim służą one jednak do neutralizacji wycieków chemicznych, oleju, smarów, benzyny i rozpuszczalników, a także usuwania oraz ograniczania wycieków olejów mineralnych i spożywczych. Sorbenty to także produkty służące do neutralizowania związków chemicznych. Powszechnie stosowane są przez straż pożarną, a także używane do zabezpieczenia składowanych i używanych substancji niebezpiecznych, których wyciek może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska.

Rodzaje sorbentów

Sorbenty mają za zadanie zapobiegać oraz ograniczać wycieki substancji groźnych i szkodliwych. Co więcej, sorbenty to nie tylko materiały szczególnie chłonne, ale także niepalne. Pochłaniają one tak wodę, jak i substancje bardziej oleiste. Dostępne są w różnych formach, w zależności od przeznaczenia. Na naszym rynku najpopularniejsze są sorbenty sypkie, maty sorpcyjne oraz rękawy sorpcyjne.

Sorbenty sypkie występują w postaci granulatów, które wysypuje się bezpośrednio na substancję. Granulat skutecznie wchłania zanieczyszczenia i stosuje się je do usuwania olejów, paliw, tłuszczy, smarów, substancji ropopochodnych i wody. Po wchłonięciu całej rozlanej substancji, granulat wystarczy pozamiatać, a następnie zutylizować. Sorbenty sypkie po zamieceniu nie pozostawiają żadnych śladów na powierzchni, na której były użyte.

Maty sorpcyjne największą skuteczność wykazują w usuwaniu cieczy agresywnych, do których zalicza się glikol i ciecze ropopochodne. Powłoka mat sorpcyjnych jest trwała i odporna na ścieranie, co skutecznie zabezpiecza przez wchłonięciem się cieczy do podłoża. Natomiast rękawy sorpcyjne wykorzystuje się przede wszystkim w celu wyznaczenia strefy wycieku; są one wykonane z trwałej włókniny z wypełnieniem z materiału chłonnego. Najczęściej stosowane są w laboratoriach czy halach produkcyjnych. Zapewniają także pochłanianie wycieków z miejsc trudno dostępnych. Wybór odpowiedniego sorbentu powinien być ściśle uzależniony od potrzeb i rodzaju substancji, jaką będzie miał on pochłaniać.

Źródło: Glovex – hurtownia BHP

Read Previous

Schody stalowe – jak je wybrać? Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć!

Read Next

Impregnaty do kostki brukowej i betonu – gwarancja czystości i większej trwałości