Impregnaty do kostki brukowej i betonu – gwarancja czystości i większej trwałości

Jeżeli zastanawiasz się, czy impregnowanie kostki brukowej i betonu ma sens, ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Producenci kostek brukowych prześcigają się w różnorodności, trwałości i jakości swoich produktów. Specjaliści zgodnie twierdzą, że poprawnie nałożona i dobrze zabezpieczona kostka brukowa nie powinna wymagać dalszej pielęgnacji i dodatkowych czynności zabezpieczających. Jeśli chcemy jednak, by wyglądała ona idealnie przez długie lata i była odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, warto raz na jakiś czas dokonać impregnacji.

Dlaczego warto impregnować kostkę brukową i beton?

Najważniejsze powody, dla których dobrze jest wykonać  impregnację, to przede wszystkim:

  •         zwiększenie odporności na ścieranie;
  •         dzięki impregnacji kostka wygląda ładniej, kolor jest intensywniejszy;
  •         pomoże to także wydłużyć jej trwałość;
  •         sprawi, że odpryski będą pojawiały się rzadziej, zapobiegnie także powstawaniu ubytków piasku ze szczelin;
  •         łatwiej będzie czyścić i odplamiać kostkę i beton;
  •         co najważniejsze: impregnacja sprawia, że kostka brukowa będzie bardziej trwała.

Co może uszkodzić kostkę brukową?

Przede wszystkim czynniki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla trwałości kostki brukowej, a  także betonu. Największym niszczycielem jest… woda. Beton cechuje się sporą porowatością, więc  z łatwością wchłania duże ilości wody, a na wilgotnej powierzchni łatwiej o rozwój bakterii oraz grzybów, mchów i glonów.

Zimą woda zamarza wewnątrz betonu lub w łączeniach między kostkami brukowymi, co powoduje mikroskopijne detonacje wewnątrz ich struktury – to z kolei skutkuje pęknięciami. Wiosną w tych pęknięciach rosną rośliny, grzyby, pojawia się mech, a to nie wygląda estetycznie, a do tego powoduje dalsze zniszczenia. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć powierzchnię betonu lub kostki brukowej impregnatem – stworzy to ochronną powłokę, która nie pozwala wodzie ani kurzowi dostać się dalej.

Co może zrobić producent?

Niektórzy producenci kostek brukowych impregnują poszczególne elementy już na etapie produkcji, wciąż jest to jednak mniejszość na rynku. Jeśli chodzi zaś o beton – warto dodać, że preparaty mające na celu chronić beton przed działaniem czynników zewnętrznych nie są w pełni odporne na wodę, przez co są co jakiś czas wymywane przez opady atmosferyczne. Warto więc powtarzać ten proces raz na jakiś czas.

Istnieją na rynku materiały do układania kostki brukowej, które już w masie betonowej posiadają środki biobójcze zabezpieczające przed wdaniem się bakterii. Dobrą ochronę stanowią także produkty hydrofobizujące dodawane do masy betonowej, które zapobiegające wchłanianiu wody i tym samym zmniejszają nasiąkliwość betonu. Dzięki tego typu powłoce ochronnej można szybko zetrzeć plamę i nie narażać kostki brukowej na trwałe zabrudzenie.

Jak skutecznie zaimpregnować?

Skoro już wiemy, że warto raz na jakiś czas wykonać zabieg impregnacji kostki brukowej lub powierzchni betonowej należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto zająć się impregnacją podczas słonecznej pogody (temperatura jednak nie może być zbyt wysoka), by preparat, który stosujemy, szybko wysechł i nie został zmyty przez deszcz. Należy też zadbać, aby nie odparował przy zbyt upalnej pogodzie. Zanim jednak zaczniemy impregnację, należy dobrze wyczyścić powierzchnię – umyć wszelkie zabrudzenia i naloty, użyć myjki ciśnieniowej i pozostawić do wyschnięcia.

Impregnat nakładamy za pomocą pędzla lub wałka, a jeżeli powierzchnia jest wyjątkowo duża, a wiatr nie jest zbyt silny – można użyć natrysku. Jedna warstwa impregnatu powinna wystarczyć, jednak czasem zaleca się nałożenie kilku warstw – szczególnie wówczas, gdy impregnujemy nowe kostki.

Warto dodać, że nie trzeba impregnować całej powierzchni bruku – można zabezpieczyć tylko te miejsca najbardziej narażone na poplamienie, np. podjazd do garażu, a także miejsca, w których często przebywamy, grillujemy. Zalecamy jednak robić to całościowo, wówczas mamy pewność, że kostka brukowa przed domem będzie wyglądała idealnie przez długie lata.

Źródło: Kosbud

Read Previous

Chemia BHP – rodzaje sorbentów i ich zastosowanie + INFOGRAFIKA

Read Next

Ogrodzenia na place budów i imprezy w plenerze