Nowe domki na kółkach – dlaczego warto?

Domki na kółkach już dawno podbiły rynek zachodni, a w ostatnich latach robią się coraz bardziej popularne także w Polsce. Nie ma się czemu dziwić – są nowoczesne, wygodne w użyciu i relatywnie tanie (w stosunku do nowych domków letniskowych). Świetnie sprawdzają się w roli miejsca, w którym można regularnie spędzać czas w samotności lub z rodziną. Wydaje się zatem, że to fantastyczna opcja dla wszystkich poszukujących alternatywy dla tradycyjnego domu letniskowego.

Domki na kółkach – podstawowe informacje

Z pewnością nie raz, nie dwa słyszałeś już nazwę domki holenderskie czy domki angielskie. U nas są one szerzej znane jako domki mobilne bądź domki na kółkach. Są to konstrukcje, które bez przeszkód można je przesuwać z jednego miejsca na drugie w obrębie działki. Nie są one trwale związane z gruntem. Oznacza to znaczne ograniczenie formalności. W większości przypadków nie jest konieczne pozwolenie na budowę – fakt postawienia domku trzeba jednak zgłosić do odpowiedniego starostwa powiatowego. Tam też można dowiedzieć się, jakie na danym obszarze są wymagania odnośnie konstrukcji tego typu.

Domki na kółkach wyglądają nieco jak niewielkie domki letniskowe. Nie znaczy to jednak, że są niefunkcjonalne i mało przestronne. W zależności od wybranego projektu mogą liczyć nawet kilka sypialni, salon z aneksem kuchennym, łazienkę i WC. Domki można podpiąć pod media, a producenci wyposażają je we wszystkie niezbędne sprzęty (m.in. piekarnik, zmywarkę, lodówkę, okap), dzięki czemu przebywanie w nich jest bardzo komfortowe i niczym nie różni się od życia w normalnym mieszkaniu czy domu.

Zalety nowych domków mobilnych

Niewątpliwą zaletą zakupu nowego domku na kółkach jest możliwość dostosowania go do swoich potrzeb. Najlepsi producenci domków mobilnych konsultują się z przyszłymi właścicielami co do niektórych kwestii przez cały czas trwania produkcji, począwszy od etapu projektowania. Warto wspomnieć, że zazwyczaj firmy proponują dwie opcje – gotowe projekty albo domki na kółkach na wymiar. W praktyce oznacza to, że jeśli w ofercie firmy nie znajdziesz odpowiadającego Ci rozwiązania, możesz zwrócić się ze swoimi wątpliwościami i propozycjami do producenta. Ten powinien doradzić Ci, czy i w jaki sposób można wprowadzić Twoje pomysły w życie. Często okazuje się, że gotowe projekty wystarczy jedynie nieco zmodyfikować i przeobrażają się one w wymarzone siedliska. Większe zmiany również są możliwe. Dotyczy to wielu kwestii, m.in. rozmieszczenia pomieszczeń, usytuowania okien, rodzaju drzwi balkonowych, rozmieszczenia oświetlenia LED, a także nieszablonowych rozwiązań wyposażeniowych (np. wstawienie pisuaru czy bidetu do łazienki, zamontowanie kominka, zainstalowanie klimatyzacji). Ty decydujesz!

Innym, równie istotnym plusem nowych domków na kółkach, jest dostosowanie go do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim domków produkowanych w naszym kraju. Trzeba podkreślić, że konstrukcje sprowadzane z zagranicy mają w znacznej mierze dużo cieńsze ściany niż budowle rodzimych firm, trzeba wstawiać do nich także piecyki ogrzewające pomieszczenia. Tymczasem polskie domki na kółkach są całoroczne, można z nich korzystać także podczas chłodniejszych miesięcy – jest to możliwe dzięki odpowiednim elementom konstrukcyjnym takim jak podwójna izolacja, jak również funkcjonalnym rozwiązaniom instalacyjnym – kaloryferom współpracującym z ogrzewaniem elektrycznym bądź gazowym.

Domki mobilne – dla kogo?

To pytanie retoryczne, ponieważ domki na kółkach będą odpowiednie właściwie dla każdego. Niezależnie, czy jesteś singlem szukającym odosobnienia na działce gdzieś w lesie, członkiem rodziny z dziećmi, któremu zależy na wspólnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu czy seniorem ceniącym spokój i komfort. Domki mobilne to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Nie wierzysz? Poszukaj opinii w Internecie, porozmawiaj z właścicielami takich budowli albo umów się na rozmowę z producentem domków mobilnych. Przekonasz się na własnej skórze, że warto zainwestować w taką konstrukcję – będzie służyć Ci przez lata!

Źródło: EcoMobileHome – Mobilne domki holenderskie

Read Previous

Skoda ekologicznie – rozwiązania przyjazne dla środowiska

Read Next

Firma niszcząca dokumenty – jak wybrać najlepszą?