Żeby przedsiębiorstwo się rozwijało i realizowało kluczowe zadania, potrzebuje surowców. Duże znaczenie ma ich sprawne dostarczanie, tak aby dało się uniknąć niepotrzebnych opóźnień i związanych z nimi strat finansowych. Między innymi właśnie dlatego tak istotna okazuje się logistyka zaopatrzeniowa w firmie. Z poniższego tekstu dowiesz się, na czym ona polega, czego dotyczy i jakie funkcje pełni.
Co to jest logistyka zaopatrzenia? Definicja
Logistyka zaopatrzenia to system, który polega na realizacji procesów dostarczania towarów, surowców, a także kluczowych półproduktów do zamawiającej je firmy. Odpowiada za nią, rzecz jasna, dostawca, który musi mieć na uwadze potrzeby swoich klientów, jak również wydajność całego łańcucha dostaw.
Warto podkreślić, że wiele podmiotów łączy logistykę zaopatrzenia z logistyką produkcji. Jest to całkowicie zrozumiałe – w końcu oba procesy powinny się uzupełniać, tak aby możliwe było spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez zamawiającego towary.
W ramach tego typu zadań przedsiębiorstwo musi podjąć kilka decyzji, które mogą mieć duży wpływ na skuteczność podejmowanych działań. Dotyczą one chociażby magazynowania materiałów lub skupienia się na zaopatrzeniu indywidualnym, w przypadku którego produkty dostarczane są bezpośrednio do klienta.
Niezwykle ważne jest ponadto odpowiednie planowanie produkcji i utrzymywanie zapasów. Wszystko po to, aby zminimalizować koszty, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności dostaw.
Jakie funkcje pełni logistyka zaopatrzenia? O czym firmy powinny pamiętać?
Biorąc pod uwagę to, czego dotyczy logistyka zaopatrzenia, nie da się ukryć, że jest ona jednym z najważniejszych procesów zachodzących w firmie. I to niezależnie od tego, czy towary trafiają do klienta, magazynu, czy też miejsca, w którym mają one zostać przetworzone.
Dla przedsiębiorstw starających się umocnić swoją pozycję na rynku, kluczowa staje się więc współpraca ze sprawdzonymi dostawcami. Powinni być niezawodni, co pozwoli wyeliminować niepotrzebne opóźnienia bądź braki w materiałach, a co za tym idzie, również straty finansowe. Ostrożnie dobieraj zatem partnerów, najlepiej poprzez analizę ich oferty oraz możliwości – tyczy się to także dostępnej floty pojazdów, czy też kadry pracowniczej.
Jakie jeszcze zadania realizuje logistyka zaopatrzenia? Na pewno wspomnieć trzeba o takich kwestiach jak:
- magazynowanie towarów – choć usługa ta nie zawsze jest oferowana, dla wielu firm ma ona istotne znaczenie. Mowa tutaj zwłaszcza o właścicielach sklepów, którzy muszą dbać o odpowiednie składowanie produktów i części zamiennych. Zarządzanie magazynem musi zatem znajdować się wysoko na liście priorytetów,
- dostępność zasobów – jednym z celów logistyki zaopatrzenia jest utrzymanie właściwej ilości dóbr, które mogą być potrzebne w ramach procesu produkcyjnego, a także przy okazji finalizowania zamówień. Nie może być tu mowy o brakach, ani o opóźnieniach. Wszystko to bowiem prowadzi do strat finansowych i uszczerbku na wizerunku marki,
- optymalizacja kosztów – związanych w głównej mierze z zaopatrzeniem. Służyć temu mogą rozmaite systemy, zaimplementowane po wcześniejszej analizie sytuacji w firmie i jej specyfiki, jak również współpraca z odpowiednimi partnerami, którzy zajmą się logistyką,
- synchronizacja działań – proces dostarczania zamówionych towarów składa się z wielu etapów, w których udział biorą poszczególne działy w firmie i wskazani pracownicy. Usprawnienie współpracy między nimi może mieć pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jak również realizację obecnych i przyszłych działań.
Logistyka zaopatrzenia to zaawansowany system, który ma służyć temu, by zasoby były zawsze łatwo dostępne, a co za tym idzie, pozwalały utrzymać wysoką skuteczność wykonywania kluczowych czynności. Wszystko to służy stworzeniu przewagi konkurencyjnej, a także dbałości o dobre relacje z klientami.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja