Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa może przynieść audyt w zakresie ochrony środowiska?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia rozlicznych obowiązków z zakresu ochrony środowiska? Zastanawiasz się, czy działasz zgodnie z obowiązującym prawem? Zdecyduj się na audyt środowiskowy. Co to takiego i jakie korzyści zapewnia?

Audyt w zakresie ochrony środowiska – co to?

 Audyt w zakresie ochrony środowiska to wnikliwa procedura, która sprawdza, czy dany podmiot działa zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska i obowiązującymi go decyzjami środowiskowymi. Obejmuje ona analizę różnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa, m.in. takich jak:

  • emisja gazów i pyłów do powietrza,
  • emisja hałasu,
  • gospodarka odpadami,
  • gospodarka wodno-ściekowa,
  • sprawozdawczość środowiskowa.

W zależności od specyfiki prowadzonej działalności audyt środowiskowy może badać także inne aspekty funkcjonowania danego podmiotu w kontekście ochrony środowiska, np. system zarządzania przedsiębiorstwem. Zdarza się, że w ramach audytu środowiskowego weryfikowane jest również to, jak ze swoich obowiązków wywiązują się podwykonawcy.

Audyt środowiskowy – przegląd najważniejszych korzyści

 Audyt z zakresu ochrony środowiska dostarcza wielu informacji na temat funkcjonowania danego podmiotu. Wskazuje m.in. to, czy przedsiębiorstwo dysponuje wymaganymi decyzjami administracyjnymi, czy przeprowadziło niezbędne pomiary emisji substancji do atmosfery lub czy zgodnie z prawem gospodaruje odpadami.

Wbrew jednak pozorom audyt środowiskowy pełni nie tylko funkcje informacyjne i sprawozdawcze, lecz – odpowiednio wykorzystany – zapewnia szereg korzyści. Jakich? Audyt z zakresu ochrony środowiska pozwala:

  • uniknąć kar – jednym z podstawowych celów audytu środowiskowego jest weryfikacja, czy przedsiębiorstwo działa zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska i normami, a także nie narusza postanowień zawartych w obowiązujących je decyzjach środowiskowych.  Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości dzięki audytowi pozwala uniknąć kar lub przynajmniej ograniczyć ich wymiar,

  • obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń i katastrof środowiskowych – działanie niezgodnie z obowiązującymi normami może stwarzać ryzyko wystąpienia zagrożeń i katastrof środowiskowych. Audyt pozwala zredukować je do minimum, gdyż dostarcza informacji o ewentualnych nieprawidłowościach, które mogą być niebezpieczne w skutkach nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzi czy też mienia,

  • zaoszczędzić środki finansowe – dzięki audytowi z zakresu ochrony środowiska przedsiębiorca może nie tylko uniknąć ewentualnych kar finansowych związanych z nienależytym wypełnianiem ciążących na nim obowiązków, ale również lepiej wykorzystywać dostępne zasoby. Pozwala to zaoszczędzić środki pieniężne,

  • sprawniej i łatwiej przeprowadzić zmiany organizacyjne – audyt z zakresu ochrony środowiska stanowi dobry punkt wyjścia do przeprowadzenia zmian organizacyjnych w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju firmy i lepszego wykorzystania zasobów. Zawarte w nim konkretne wskazówki co do kierunków przeobrażeń sprawiają, że reformy można wprowadzać szybciej i łatwiej,

  • zbudować pozytywny wizerunek – regularne przeprowadzenie audytu środowiskowego i wdrażanie zaleceń pozwala zbudować wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie. Sprzyja on pozyskiwaniu klientów i kontrahentów, dla których kwestie ochrony środowiska mają znaczenie.

Rzetelny audyt środowiskowy pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale również może stanowić motor napędowy zmian w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Z tego względu jego wykonanie warto zlecić specjalistom ds. konsultingu środowiskowego. Przeprowadzą oni wizję lokalną, sprawdzą dokumentację i stworzą szczegółowe opracowanie dostosowane do specyfiki firmy. Dzięki temu zyskasz szereg istotnych informacji, które pozwolą m.in. uniknąć kar, zaoszczędzić firmowe pieniądze i zbudować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.

Read Previous

Z czego składa się branża TSL?

Read Next

Układ gospodarki kondensatem — co to jest i jakie zadania realizuje?