Z czego składa się branża TSL?

Branża TSL stanowi odpowiedź na większość pytań z zakresu przewozu towarów – zarówno drogą lądową, jak i morską, czy powietrzną. Jest bardzo rozbudowana, dlatego warto omówić wszystkie tworzące ją elementy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić korzyści, jakie jesteś w stanie z niej czerpać. Tego typu informacje przydadzą się również podczas nawiązywania współpracy z poszczególnymi specjalizującymi się w realizacji dostaw produktów od magazynu do klienta.

Co to jest TSL? Na co należy zwrócić uwagę?

 Już sam skrót TSL dużo mówi o tym, czym zajmuje się ta branża i jakie zadania wykonują działające w niej podmioty. Odnosi się on bowiem do trzech najważniejszych obszarów, którymi są: transport, spedycja i logistyka. I choć dla niedoświadczonych osób często oznaczają one to samo, w praktyce różnice między nimi są wyraźne.

  • Gdy mówimy o transporcie, chodzi o przewóz towarów z punktu A do punktu B. Rozróżnić możemy transport lądowy, który dzieli się na transport ciężarowy i kolejowy, transport morski, a także transport lotniczy. O skuteczności transportu w dużej mierze decyduje obsługiwana flota pojazdów, ale też odpowiednie planowanie całego przedsięwzięcia.
  • Drugim elementem branży TSL jest spedycja. Polega ona na organizacji przewozu i planowaniu wszystkich jego etapów. Jak nietrudno odgadnąć, nie jest to łatwa dziedzina. Tym bardziej że w dużej mierze decyduje ona o powodzeniu całego zlecenia. Spedytorzy zajmują się na przykład wyborem optymalnej trasy przewozu, tak aby maksymalnie skrócić czas transportu, dopasowaniem pojazdów, czy też załatwieniem spraw formalnych. Wszystko po to, aby finalnie dostarczenie towarów trwało jak najkrócej, było możliwie najtańsze i na tyle sprawne, by nie pojawiły się żadne poważne przeszkody.
  • Ostatnią częścią składową branży TSL jest logistyka. Odpowiada ona za zarządzanie łańcuchem dostaw. Celem logistyka jest optymalizacja produkty, dystrybucji i zaopatrzenia. Skupia się on na przepływie zarówno materiałów, jak i gotowych towarów, tworzy ponadto plan, który związany jest z omówionymi do tej pory elementami.

Jak zatem widać, branża TSL to coś więcej, niż wyłącznie przewóz dóbr. Jest ona na tyle rozbudowana, że wymaga skutecznego planowania, przewidywania i doboru najlepszych środków transportu. Między innymi właśnie dlatego większość firm działających w konkretnych branżach decyduje się na współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Mało które przedsiębiorstwo może bowiem pochwalić się własnymi działami odpowiedzialnymi za wszystkie poruszone do tej pory kwestie.

Outsourcing w branży TSL – dlaczego warto współpracować z najlepszymi?

 Znalezienie dobrego partnera, który zajmie się transportem, spedycją i logistyką, może okazać się kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie danego przedsięwzięcia. Bez względu na to, czy działasz na rynku spożywczym, odzieżowym, elektronicznym, czy innym. Firmy wyspecjalizowane w branży TSL organizują flotę pojazdów, zajmują się kwestiami organizacyjnymi i prawnymi, zapewniają obsługę celno-spedycyjną, a także realizują szereg innych czynność, które wymagają dużych nakładów pracy i finansów.

Odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z usług podmiotów z branży TSL, wydaje się zatem oczywista. Nie oznacza to jednak wcale, że wystarczy wynająć pierwszą lepszą firmę i liczyć na to, że zajmie się ona wszystkich bez żadnych przeszkód. Ze względu na to, jak i duże znaczenie mają poszczególne zadania, nie może być tu mowy o przypadku. Zanim więc podpiszesz umowę o współpracy, przeanalizuj dokładnie rynek i porównaj możliwości interesujących Cię podmiotów.

Szczególną uwagę zwróć na ich doświadczenie, zasoby, flotę pojazdów oraz sposób realizacji zlecanych działań. Dużo przydatnych informacji zagwarantują także opinie opublikowane przez innych klientów, którzy mieli już okazję pracować z danymi specjalistami. Tego typu dane zdecydowanie ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Read Previous

Jakie usługi musi posiadać magazyn dla branży e-commerce

Read Next

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa może przynieść audyt w zakresie ochrony środowiska?