Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną na szkolenie: praktyczne wskazówki

Celem każdego kursu i szkolenia powinno być umiejętne przekazanie wiedzy, która nie tylko zostanie przyswojona przez odbiorców, ale także przekuta w praktyczne umiejętności, kluczowe w przypadku omawianego tematu. W jego osiągnięciu pomoże Ci prezentacja multimedialna. Pod warunkiem jednak, że zostanie ona przygotowana w sposób prawidłowy. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Poniższe wskazówki stanowią dobrą odpowiedź na to pytanie.

Najważniejsze cechy dobrej prezentacji na szkolenie – o tym musisz pamiętać!

 Warto od razu przejść do konkretów, a więc wyjaśnienia, czym powinna wyróżniać się prezentacja multimedialna na szkolenie. I to niezależnie od tego, jakiej branży i jakiego zagadnienia dotyczy.

  • Oszczędne wykorzystanie tekstu. Slajdy przeładowane definicjami zapewnią efekt odwrotny od zamierzonego. Uczestnicy kursu skupią się na ich przepisywaniu, zamiast słuchaniu tego, co masz do powiedzenia. W rezultacie będą zmuszeni nauczyć się formułek na pamięć, gdy przyjdzie pora na końcowy test. A jak wiadomo, informacje przyswajane w ten sposób szybko uciekają z pamięci. Na slajdach powinny więc znaleźć się wyłącznie ważne sformułowania, frazy kluczowe, które pozwolą lepiej odnaleźć się w temacie – zarówno odbiorcom, jak i Tobie.
  •  Umiejętne stosowanie grafik i animacji. Warto podkreślić, że grafika do prezentacji multimedialnej nie tylko sprawia, że staje się ona atrakcyjniejsza pod kątem wizualnym, ale także pomaga w zrozumieniu poszczególnych zagadnień. Zwłaszcza gdy zdjęcia prezentują przykłady omawianych elementów i pozwalają tworzyć skojarzenia, dzięki którym znacznie łatwiej można zapamiętać prezentowane informacje.
  •  Obecność wykresów i tabel. To kolejne elementy, za pomocą których da się zwizualizować poszczególne definicje, statystyki oraz przykłady realizacji konkretnych działań. W przypadku szkoleń pełnią one istotną funkcję, ponieważ tego typu obrazy lepiej utrwalają się w pamięci słuchaczy.
  •  Trzymanie się kluczowych zasad tworzenia prezentacji multimedialnych. O oszczędnym używaniu tekstu już wspomnieliśmy, jednak tak rozumiany minimalizm dotyczyć powinien też różnego rodzaju efektów dodatkowych, a także kolorów. Jak wskazują specjaliści, warto używać dwóch, maksymalnie trzech barw w odpowiednich proporcjach (np. 60-30-10). Wszystko po to, aby całość pozostała czytelna. Do ważnych zasad przygotowywania prezentacji multimedialnych należy dodać również dobór właściwych fontów, stosowanie wypunktowań oraz dbałość o czytelność i różnorodność.

 Prezentacja multimedialna na szkolenie powinna powstać w rozbudowanym programie, który zapewnia dostęp nie tylko do opcji dodatkowych, ale też wielu dodatków i trików. Świetnie do tego opisu pasuje PowerPoint. Jeżeli masz problemy z jego prawidłowym wykorzystaniem, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zapisać się na kurs! Dzięki niemu zdobędziesz szereg umiejętności, które pozwolą Ci tworzyć slajdy trafiające do odbiorców i podtrzymujące ich uwagę.

Prezentacja multimedialna na szkolenie – lepiej zrobić ją samodzielnie czy zlecić to specjalistom?

 Choć przedstawione zasady wydają się w pełni zrozumiałe, ponieważ wynikają z praktyki i licznych przykładów, wcale nie oznacza to, że ich wykorzystanie w praktyce jest łatwe. Zwłaszcza gdy nie masz doświadczenia w obsłudze takich programów jak PowerPoint.

Jeśli mimo to zależy Ci na tym, aby prezentacja stała się głównym elementem szkolenia i ułatwiła przyswojenie wiedzy, jej przygotowanie możesz zlecić profesjonalistom. Mowa tutaj oczywiście o firmach wyspecjalizowanych w projektowaniu nowoczesnych prezentacji, spełniających najważniejsze kryteria.

Tego typu usługi mają wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz pewność, że całość zostanie wykonana w sposób prawidłowy, a jednocześnie oszczędzasz mnóstwo wolnego czasu. Współpraca ze specjalistami może okazać się dla Ciebie także cenną lekcją, dzięki której łatwiej będzie Ci w przyszłości samodzielnie  korzystać z dostępnych narzędzi. I między innymi właśnie dlatego warto pomyśleć o firmach tworzących prezentacje multimedialne.

Read Previous

Jak szkoła pływania może pomóc Twojemu dziecku w nauce pływania?

Read Next

Wskaźniki sukcesu w SEO: Jak mierzyć i oceniać wyniki