Własne źródła energii – fotowoltaika

Jeśli budujesz dom i chcesz przy tym podążać za trendem energooszczędności, przemyśl zamontowanie na dachu paneli fotowoltaicznych. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć własny, darmowy prąd.

Co to jest fotowoltaika?

To dziedzina techniki prężnie rozwijająca się na rynku. Zajmuje się przetwarzaniem promieni słonecznych w energię elektryczną. Rozwiązanie takie stosuje się obecnie w gospodarstwach domowych, rolnych, w dużych zakładach przemysłowych i wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. To całkowicie niezależne źródło energii. Wystarczy na dachu zamontować specjalne panele, które będą pobierać światło słoneczne. Te z kolei zostaną przetworzone na prąd. Należy dodać, że dobór i montaż systemu należy powierzyć profesjonalistom. Prawidłowe działanie systemu jest uwarunkowane wieloma czynnikami, jak np. kąt nachylenia dachu, umiejscowienie względem słońca czy rodzaj pokrycia dachowego.

Korzyści z posiadania fotowoltaiki.

Przy obecnych cenach i ciągłych podwyżkach za prąd,  niewątpliwą zaletą jest posiadanie własnego źródła energii. Nadmiar wyprodukowanego prądu można przechowywać i odebrać w terminie późniejszym lub w miesiącach zimowych, kiedy produkcja nie jest na tak wysokim poziomie. Niewątpliwą zaletą jest trwałość paneli. Producenci dają gwarancję 25 lat użytkowania. Mimo, że koszt zakupu jest dość wysoki, wydatek szybko się zwróci. Obecnie można starać się o dofinansowanie lub pożyczkę na korzystnych warunkach. Eksploatacja jest całkowicie darmowa. Jedyny koszt to zakup paneli.

Fotowoltaika niewątpliwie rozwija się bardzo dynamicznie i wszystko wskazuje na to, że nie jest to chwilowa moda, a solidna inwestycja w przyszłość.

Read Previous

Kilka sprawdzonych rad, zanim zaczniesz budowę domu

Read Next

Schody stalowe – jak je wybrać? Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć!