Czy zbiorniki na gaz z drugiej ręki są dobre?

Ze względów ekonomicznych, Polacy coraz chętniej kupują używane sprzęty. Jednak wciąż pozostaje obawa o jakość używanych urządzeń. Szczególnie niepewnie podchodzimy do sprzętów, które mogą, w wyniku wadliwego działania, zagrozić naszemu zdrowiu. I tu pojawia się obawa czy zakup zbiornika na gaz z drugiej ręki na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Omawiamy wszystkie wady i zalety używanych zbiorników na gaz, by rozwiać wątpliwości.

Rodzaje zbiorników na gaz

Zbiornik na gaz jest nieodzownym elementem całej instalacji gazowej. Dostępne są one w różnych opcjach i wariantach. Zbiornik na gaz musi być zlokalizowany na terenie posesji, na której stoi budynek zasilany gazem ze zbiornika. Obowiązują ponadto pewne obostrzenia dotyczące lokalizacji zbiornika na działce. Wielkość zbiornika najczęściej dobierana jest w oparciu o informację o wielkości domu, liczbie mieszkańców i urządzeń, które będą zasilane gazem ze zbiornika

Oprócz możliwości wyboru różnorodnych pojemności zbiornika oraz pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym, istnieje również podział tychże zbiorników na nowe i używane. Bywa, że inwestorzy z miejsca odrzucają opcję zakupu zbiornika używanego z obawy o jego jakość. Jednak czy obawy te na pewno są uzasadnione?

Jakość używanych zbiorników na gaz propan

Najważniejsze jest, aby kupić zbiornik na gaz z pewnego źródła. Faktem jest, że zbiorniki na gaz propan wykonane są z trwałych materiałów wysokiej jakości, a ich wykończenie ma gwarantować szczelność. Nie mniej jednak należy pamiętać, by zbiornik był odpowiednio konserwowany i przewożony (żeby nie zostały naruszone jego właściwości). Tym samym niezbędne są okresowe przeglądy instalacji i szczelności zbiornika, a jego transport musi odbywać się przy pomocy specjalistycznego samochodu, dostosowanego do tego celu. Dlatego też tak ważne jest zakupienie zbiornika, zarówno nowego, jak i używanego, z pewnego źródła. 

W Internecie można znaleźć wiele ofert sprzedaży używanego zbiornika na gaz. Należy jednak pamiętać, że jest to dość niepewne rozwiązanie. Prywatny sprzedawca może nas zapewniać o szczelności zbiornika, jednak rzadko się zdarza, aby było to potwierdzone jakimś dokumentem z przeprowadzonej przez specjalistów ekspertyzy. Dodatkowo zbiorniki takie transportowane są na zwykłych przyczepach i nie są zabezpieczone odpowiednio w trakcie transportu. Może to doprowadzić do powstania uszkodzeń, nawet nieznacznych. Jednak takie niewielkie uszkodzenia mogą okazać się katastrofalne w skutkach, gdy zbiornik zostanie narażony na naprężenia spowodowane wypełnieniem go gazem, czy ze względu na  zmienne warunki atmosferyczne, a w przypadku zbiorników podziemnych dochodzą również naprężenia wywołane napierającą na zbiornik glebą. Tak liczne siły działające na zbiornik na gaz propan sprawiają, że musi on być w idealnym i nienaruszonym stanie. Dlatego też warto zwrócić się do specjalistycznych firm zajmujących się przeprowadzaniem inwestycji oraz montażem instalacji i zbiorników na gaz propan. Dlaczego? 

Firmy takie odbierając zbiornik od sprzedawcy sprawdzają dokładnie jego szczelność i stan. Następnie transportują w bezpieczny sposób, który nie zagraża konstrukcji zbiornika na gaz. Następnie cały zbiornik przechodzi dodatkowe testy mające sprawdzić jego szczelność. Dopiero tak przygotowany zbiornik na gaz propan może zostać sprzedany klientowi. Ostatnim krokiem jest transport zbiornika na posesję klienta i tu również trasa pokonywana jest przy użyciu specjalnie dostosowanego samochodu. 

Dodatkowo specjalistyczne firmy zajmują się także odpowiednim posadowieniem zbiornika na posesji. Jest to pomoc, z której również warto skorzystać. Zbiornik musi być bowiem umieszczony w odpowiednio przygotowanym miejscu, na płycie fundamentowej w przypadku zbiorników naziemnych czy też w wykopanym uprzednio dole, w przypadku zbiorników podziemnych. Jeśli tylko zadbamy o zakup używanego zbiornika na propan z pewnego źródła i upewnimy się, że jego szczelność została przetestowana, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zbiornik taki służył nam przez długie lata. Ponadto używane zbiorniki na gaz propan są dużo tańsze i dlatego stanowią doskonałą alternatywę dla nowych zbiorników na gaz.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Read Previous

 Zastosowanie systemów sprężonego powietrza

Read Next

USG nadgarstka, jako najszybsza diagnostyka przy odczuwanym bólu