USG nadgarstka, jako najszybsza diagnostyka przy odczuwanym bólu

W przypadku urazów lub bolesności stawów najczęściej wybiera się badanie rentgenowskie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób oceny stanu stawów, a z pewnością nie najmniej inwazyjny. Zdecydowanie lepszą metodą diagnostyki obrazowej, również w przypadku diagnozowania bólów stawów, jest badanie ultrasonograficzne. Badanie USG nadgarstka jest skuteczne, a przy tym dokładne i bezbolesne. Podpowiadamy, jakie są wskazania do wykonania USG nadgarstka, kiedy się na nie zgłosić i co może zostać w jego wyniku wykryte.

Budowa i funkcje nadgarstka

Nadgarstek to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim ciele. Zlokalizowany jest w miejscu połączenia przedramienia i dłoni. Składa się z licznych drobnych kostek, mięśni i ścięgien, a ponadto przechodzi przez niego szereg nerwów (odpowiadających za czucie w dłoni i palcach) oraz naczyń krwionośnych. Tak skomplikowana budowa stawu powoduje, że jest on niebywale delikatny i szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju kontuzje i uszkodzenia. 

Kontuzje nadgarstka są bolesne i wyjątkowo uciążliwe, ponieważ ograniczają jego ruchomość. Oprócz tego, najwięcej obciążeń podczas prac fizycznych i podnoszenia ciężarów przenoszone jest właśnie na nadgarstek. Z tego powodu zmiany przeciążeniowe są niezwykle  często spotykane. Dysfunkcje nadgarstka pojawiają się także u osób wykonujących wielogodzinną pracę w wymuszonej, niezmiennej pozycji. Wszelkiego rodzaju kontuzje i uszkodzenia w obrębie nadgarstka objawiają się bólem, mrowieniem lub drętwieniem dłoni. Wśród dodatkowych dolegliwości mogących świadczyć o uszkodzeniu nadgarstka, znajdują się tkliwość na dotyk oraz opuchlizna. W takiej sytuacji, aby móc rozpocząć odpowiednie leczenie, niezbędna jest szybka i precyzyjna diagnoza. Jedną z najlepszych metod diagnozowania schorzeń nadgarstka jest badanie USG tego stawu.

Wskazania do wykonania USG nadgarstka

Wśród najważniejszych wskazań do wykonania USG nadgarstka należy wymienić ból i opuchliznę. Warto zdać sobie sprawę, że są to objawy, których nigdy, w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Mogą one świadczyć zarówno o niegroźnym i łatwym do wyleczenia przeciążeniu, jak i o poważnym złamaniu. 

Wśród dodatkowych dolegliwości mogących skłonić do wizyty w gabinecie USG, znajdują się mrowienie dłoni, drętwienie całej dłoni lub kilku palców ręki, zaburzenia czucia w obrębie nadgarstka i dłoni, guzki wyczuwalne w okolicach nadgarstka oraz problemy z utrzymywaniem nawet lekkich przedmiotów. Nierzadko u pacjentów skarżących się na ból, mrowienie lub drętwienie dłoni, diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie to również może zostać szybko wykryte za pomocą badania USG nadgarstka. Wśród częstych dolegliwości tego stawu znajdują się także jego zwyrodnienia oraz zmiany reumatoidalne.

Przebieg badania USG nadgarstka

Badanie USG nadgarstka nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jedynym warunkiem jest konieczność odsłonięcia stawu, więc przed jego przeprowadzeniem należy zdjąć wszelkie opatrunki, bandaże czy gips. Samo badanie poprzedzone jest wywiadem z pacjentem. Lekarz wypytuje o przebyte choroby mogące mieć wpływ na stan nadgarstka oraz o trapiące pacjenta dolegliwości. Informacje te pomogą w postawieniu trafnej diagnozy. 

Badanie odbywa się poprzez nałożenie specjalnego żelu oraz wodzenie głowicą aparatu po badanym obszarze. W czasie badania lekarz ocenia stan kości stawu, a oprócz tego również kanału nadgarstka. Ponadto kondycję nerwów pośrodkowego i łokciowego, aparatu więzadłowego oraz ścięgien i mięśni prostowników. Ważnym elementem badania jest również ocena błony maziowej oraz powierzchni kości. 

Błona maziowa to element niezbędny do sprawnego i bezbolesnego funkcjonowania stawu, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia ilość w jego obrębie. Wyniki badania i wnioski z jego przeprowadzenia dostępne są dla pacjenta bezpośrednio po wykonaniu USG nadgarstka. Dodatkowo lekarz na bieżąco, podczas badania, informuje pacjenta o wszelkich nieprawidłowościach w obrębie stawu. Badanie jest szczególnie dokładne i precyzyjne, pozwala także obrazować staw w ruchu, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Bywa, że badanie USG nadgarstka musi zostać powtórzone po upływie pewnego czasu. Pozwoli to ocenić postęp zmian i efekty wdrożonego leczenia.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Read Previous

Czy zbiorniki na gaz z drugiej ręki są dobre?

Read Next

HDS-y – pojazdy do wielu zastosowań