HDS-y – pojazdy do wielu zastosowań

Każda nowa inwestycja wymaga szczegółowego rozplanowania wielu etapów całego projektu. Jednym z nich, na dodatek jednym z najbardziej istotnych, jest transport. Przy każdej budowie, przebudowie, przy remontach czy innych pracach budowlanych trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie przewożenie różnego rodzaju materiałów i sprzętów. Przy małych gabarytach i elementach, które łatwo przewieźć, można próbować przewieźć je we własnym zakresie. Są jednak również takie sprzęty i tworzywa, do których konieczne będzie wynajęcie specjalistycznego sprzętu. Często potrzebne są między innymi pojazdy HDS.

HDS – co to takiego?

HDS to skrót od nazwy „hydrauliczny dźwig samochodowy„. Pojazdy ciężarowe lub dostawcze są wyposażone w żuraw, który pozwala zarówno na załadunek i rozładunek. Urządzenie może mieć nośność nawet do kilku ton. Zarówno w języku branżowym, jak i w komunikacji z klientami często używa się samego skrótu „HDS„. Wiadomo również, że jest to sprzęt do zadań specjalnych, którym można przewozić materiały i inne elementy o dużych gabarytach, trudne do załadowania. Maksymalna ładowność takiego pojazdu to nawet dwadzieścia cztery tony. Dzięki temu zastosowanie HDS-ów przy budowie, remoncie, czy innej tego typu inwestycji może być bardzo szerokie. Odpowiednio wyposażony pojazd HDS pozwala na załadunek, transport i rozładunek przy użyciu wyłącznie tego jednego sprzętu, nie wymaga angażowania kolejnych maszyn do takich operacji.

Jakie są rodzaje HDS-ów

Pojazdy wyposażone w hydrauliczny dźwig samochodowy można podzielić w zależności od tego, do jakiego typu transportu będą wykorzystywane. Można więc wyróżnić między innymi HDS szosowy. To pojazd, który ma zamontowany żuraw tuż za skrzynią ładunkową lub za kabiną. Jest przystosowany do przejazdu na długich trasach, w dużej mierze na drogach o utwardzonej powierzchni. Sprawdza się przy przewozach kontenerów, agregatów, konstrukcji stalowych i drewnianych czy maszyn i materiałów budowlanych. Jest dostępny w różnych rozmiarach, w zależności od tego, jaką pojemność skrzyni ładunkowej klient będzie potrzebował do transportu przy swojej inwestycji. A pojemność może mieć bardzo dużą – nawet do dwudziestu czterech ton. Na dodatek wysięg żurawia może sięgać na wysokość powyżej dwudziestu siedmiu metrów.

Kolejnym rodzajem tego typu pojazdów jest HDS terenowy. Jest dostosowany do jazdy, ale też załadunku i rozładunku, na nierównym i skomplikowanym terenie. Sprawdzi się więc między innymi na początkowych etapach inwestycji, kiedy teren budowy dopiero zaczyna być przygotowywany pod kolejny projekt. HDS terenowy może być wyposażony w różne typy chwytaków przy wysięgniku. Po to, by mieć możliwość przewożenia jak największej liczby rodzajów materiałów. Poza kontenerami, maszynami, czy agregatami, można transportować nim elementy więźby dachowej, szyny kolejowe, konstrukcje stalowe, płyty betonowe czy palety – zarówno puste, jak i wypełnione towarem.  Można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj pojazdu HDSniskopodwoziowy. Jest przystosowany do transportu na dużych odległościach, a najlepiej sprawdza się do przewozu maszyn i sprzętów o dużych gabarytach.

HDS czyli transport do każdej inwestycji

Pojazdy HDS z powodzeniem wykorzystywane są zarówno przy dużych budowach, jak i przy indywidualnych zamówieniach. Pozwalają bowiem na przewóz materiałów czy maszyn na różnych odległościach, a jednocześnie umożliwiają także załadunek i rozładunek wszystkich elementów. W połączeniu z obsługą przez wykwalifikowanego operatora, klient może mieć pewność, że transport przy inwestycji jest obsłużony na wysokim poziomie.

Firma, która oferuje wynajem pojazdów HDS, zapewnia, że wszystkie sprzęty mają bardzo dobry stan techniczny, są dostosowane do różnych warunków budowy, a także posiadają aktualne przeglądy techniczne. Służy również doradztwem w przypadku doboru innych maszyn, które mogą się przydać na budowie. Pozwoli także na dokładne oszacowanie, jakich gabarytów sprzęt będzie potrzebny oraz na jaki czas najlepiej nawiązać współpracę związaną z najmem maszyn.

Źródło: Avio Star

Read Previous

USG nadgarstka, jako najszybsza diagnostyka przy odczuwanym bólu

Read Next

Dostęp do różnego taboru kluczem do sukcesu w usługach transportowych