Skoda ekologicznie – rozwiązania przyjazne dla środowiska

W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest dbanie o środowisko i – w codziennych, zakupowych wyborach – rezygnacja z korzystania z materiałów szkodliwych i tych, które długo się rozkładają. Dużo się mówi o recyklingu surowców odnawialnych i o zwracaniu uwagi na poszanowanie tych, z których nie można skorzystać ponownie. Firmy masowo starają się dopasować do potrzeb konsumentów, a ci są coraz bardziej świadomi zagrożeń. Co na to Skoda?

Obecnie, coraz więcej osób przyjmuje odpowiedzialność za przyszłość kolejnych pokoleń, która w dużej mierze zależy do naszych obecnych wyborów. Przy codziennych zakupach rezygnujemy z plastikowych toreb i opakowań, korzystamy z bieżącej wody, by nie napędzać przemysłu produkcji plastikowych butelek, rezygnujemy ze słomek. Ale nie tylko wtedy możemy wpływać na przyszłość Matki Ziemi – możemy robić to również zza kierownicy.

Skoda ekologicznie – innowacyjne pomysły

Skody wprowadziła w swój proces produkcji kilka rozwiązań, które wpływają na ekologiczną jazdę.

  •         Silniki spełniają normy dotyczące emisji spalin, zużywają mniej paliwa niż standardowo i zachowują przy tym dużą dynamikę, dzięki turbodoładowaniu i bezpośredniemu wtryskowi paliwa. Dzięki temu konsument nie zrezygnuje z rozwiązań wspierających ekologię dla szybszej i bardziej dynamicznej jazdy.
  •         Silniki diesla posiadają filtry DPF.
  •         Niektóre modele od 2008 roku posiadają specjalne wersje Green Line – są to najbardziej oszczędne i ekologiczne modele. Te auta posiadają takie funkcje, jak: odzyskiwanie energii podczas hamowania, system start/stop (powodujący gaszenie silnika w momencie, gdy zwalnia się pedał sprzęgła i automatyczny start, w momencie wrzuceniu sprzęgła i biegu), opony w tych samochodach mają obniżony opór toczenia a skrzynia biegów posiada sześć przekładni. Ponadto niektóre modele posiadają odmiany zasilane gazem ziemnym CNG.
  •         Skupienie uwagi na minimalizacji wpływu produkcji Skody na środowisko.
  •         Strategia polegająca na zapewnieniu jak najwyższego możliwego odzysku materiałów z modeli Skody.
  •         Nowoczesna izolacja ścian na halach produkcyjnych.
  •         Ochrona przed degradacją gruntowych wód i ziemi.
  •         Używanie materiałów z recyklingu przy produkcji.
  •         Plan „Green Future” mający na celu znaczne obniżenie ilości energii i wody, jaką zużywa się przy produkcji samochodów. Mniejsze zużycie wpływa na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń. Skoda chce także zoptymalizować proces korzystania z recyklingu i jeszcze intensywniej z niego korzystać przy produkcji swoich modeli. Program ten dotyczy każdego etapu produkcji, transportu i sprzedaży pojazdów.

Elektryczna Skoda

Niewątpliwie wpisującym się doskonale w „trendy” ekologiczne rozwiązaniem jest pomysł samochodu elektrycznego. Skoda już w 2017 roku pochwaliła się projektem, który miał być wyzwaniem dla Tesli. W roku 2020 ma pojawić się pierwsza Skoda zasilana w całości energią elektryczną. W 2019 rozpoczęła się produkcja komponentów hybrydowych plug-in. Ekologicznie napędzane auta produkowane będą w fabryce Mlada Boleslav. Do 2025 roku na rynku ma być dostępnych aż 5 różnych modeli zelektryzowanych samochodów marki Skoda.

To rozwiązanie jednak, jak każde, ma zalety i wady. Oczywiście posiadanie elektrycznego samochodu wiąże się z zerową emisją spalin i zużyciem paliwa, ponadto są to samochody bardzo wydajne i komfortowe a do tego oszczędne. Dodatkowo, samochody elektryczne pozwalają odzyskać około 60% energii, gdzie tradycyjne auto – zaledwie 19%. Zastanawiając się jednak nad wyborem auta elektrycznego trzeba wziąć pod uwagę także te „ciemniejsze strony” jak fakt, że wymiana akumulatora jest horrendalnie droga – cena akumulatora może osiągać nawet połowę rynkowej wartości samochodu. Ponadto jedno naładowanie pozwala pokonać od 160 do 320 kilometrów, a czas ładowania może osiągnąć nawet kilka godzin. Warto jednak tę opcję rozważyć, jeżeli chcemy być uczynni dla środowiska. To od naszych wyborów zależy, w jakim świecie wychowywać się będą kolejne pokolenia.

Źródło: Auto Wimar Dealer Skody

Read Previous

Ogrodzenia na place budów i imprezy w plenerze

Read Next

Nowe domki na kółkach – dlaczego warto?