Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych

Chociaż wizytówką systemu fotowoltaicznego są panele słoneczne, nie mógłby on prawidłowo funkcjonować, gdyby nie inne elementy. Ważną częścią składową instalacji jest m.in. inwerter, który odpowiada za przekształcanie prądu stałego w zmienny. Na jaki model warto się zdecydować? Przedstawiamy dostępne na rynku typy inwerterów fotowoltaicznych.

Inwertery fotowoltaiczne – rodzaje 

Bez inwertera system fotowoltaiczny nie spełni swoich funkcji. Panele słoneczne wytwarzają bowiem prąd stały, który nie jest wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych. Konieczne jest jego przekształcenie w prąd zmienny. Celowi temu służy właśnie inwerter, nazywany inaczej falownikiem lub przetwornicą. Urządzenie to cały czas monitoruje parametry sieci i w razie potrzeby interweniuje, np. przerywa połączenie z siecią, jeśli jej parametry nie będą mieściły się w określonym bezpiecznym zakresie pracy.

Inwertery fotowoltaiczne to produkty cechujące się sporym zróżnicowaniem. Wyróżnić można kilka ich typów i rodzajów. Uwzględniając wielkość instalacji, inwertery można podzielić na:

  •       mikroinwertery – współpracują one z jednym panelem,
  •       inwertery stringowe – znajdują zastosowanie w małych instalacjach fotowoltaicznych do 30 kW,
  •       inwertery centralne – służą do obsługi dużych systemów fotowoltaicznych, których moc może sięgać nawet kilkaset kW.

Na tym jednak możliwości klasyfikacji inwerterów fotowoltaicznych się nie kończą. Biorąc pod uwagę bowiem liczbę faz, dostępne na rynku urządzenia można podzielić na jedno- i trójfazowe. Te pierwsze stosuje się w małych instalacjach, których moc nie przekracza paru kW. Wówczas inwerter podłącza się pod tę fazę, która jest najbardziej obciążona podczas dnia.

Z kolei falowniki trójfazowe przeznaczone są do systemów fotowoltaicznych, których moc przekracza 3,68 kWp. Ich atutem jest to, że równomiernie wprowadzają energię do każdej fazy. Zapewniają również większą stabilność sieci. Co warto wiedzieć, większość budynków jest wyposażona w trójfazową instalację elektryczną, więc warto zdecydować się na inwerter również trójfazowy. 

Klasyfikacja urządzeń na podstawie transformatora 

Inwertery można również sklasyfikować, biorąc pod uwagę transformator. Pozwala on oddzielić stronę prądu stałego wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczną od strony prądu zmiennego sieci. Obowiązujący wówczas podział obejmuje inwertery transformatorowe i beztransformatorowe. Te pierwsze najczęściej stosuje się w urządzeniach o dużej mocy i można je podzielić na inwertery niskiej częstotliwości LF i wysokiej częstotliwości HF.

Inwertery transformatorowe osiągają najlepsze wyniki, gdy ich obciążenie mieści się w przedziale 20-60% mocy nominalnej, przy czym przekroczenie górnej granicy przyczynia się jedynie do nieznacznego spadku wydajności urządzenia. Natomiast w wypadku obciążenia niższego niż 15% mocy nominalnej urządzenie znacznie traci sprawność.

Inwertery beztransformatorowe są częściej wybieranymi rozwiązaniami niż modele transformatorowe. Przy niższej wadze osiągają porównywalną moc i wykazują wysoką sprawność nawet w warunkach zróżnicowanego obciążenia. W ich wypadku konieczne jest jednak użycie dodatkowego urządzenia pomiarowego i zabezpieczającego, gdyż nie separują prądu AC i DC.

Inwerter fotowoltaiczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze 

Inwerter fotowoltaiczny odgrywa ważną rolę w działaniu instalacji fotowoltaicznej. Na co więc zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przede wszystkim na sprawność urządzenia. Warto przy tym jednak pamiętać, że wartość określona przez producenta jako maksymalna ma wyłącznie charakter poglądowy. Trudno bowiem uzyskać warunki, które pozwolą działać inwerterowi z maksymalną sprawnością.

Przed zakupem sprzętu warto również sprawdzić, czy inwerter został wyposażony w system regulowanego przepływu powietrza. Chłodzi on naturalnie nagrzewające się elektroniczne elementy urządzenia, co zapewnia jego większą sprawność działania i dłuższą żywotność.

Należy również zwrócić uwagę na gwarancję producenta. Inwerter jest sercem całej instalacji fotowoltaicznej, więc warto zdecydować się na najlepszy produkt, dzięki któremu system będzie pracował przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.  

Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna

Read Previous

Jak znaleźć komfort i ciepło, czyli o zaletach masażu gorącymi kamieniami

Read Next

Zalety ogrzewania propanem