Zalety ogrzewania propanem

Gaz propan to paliwo wszechstronne i zachwalane przez jego użytkowników. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu przy pomocy propanu. Jednak ci, którzy nadal się zastanawiają, szukają argumentów, które przekonają ich do podjęcia decyzji o zmianie sposobu ogrzewania. Zalet gazu propan jest całe mnóstwo. W tym artykule przybliżymy najważniejsze z nich, które sprawiły, że ta metoda grzewcza jest ceniona przez użytkowników.

Tanie ogrzewanie domu z propanem

Niskie koszty ogrzewania i możliwość obniżenia rachunków za materiał opałowy jest tym, do czego dąży każdy właściciel domu. Dlatego też jeśli decydujemy się na zmianę sposobu ogrzewania szukamy właśnie takich ekonomicznych rozwiązań. Gaz propan zdecydowanie jest jednym z nich.

Od wielu lat ceny propanu pozostają na bardzo niskim poziomie. I mimo nieustannych podwyżek wszystkich surowców i produktów, wahania cen propanu są naprawdę niewielkie. Jednocześnie wydajność gazu propan jest bardzo wysoka. Oznacza to, że możemy otrzymać komfortowe ciepło w domu spalając mniej opału. Przekłada się to na bezpośrednie oszczędności bez potrzeby przykręcania ogrzewania i zmniejszania temperatury w domu. Wydajność można dodatkowo zwiększyć, dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.

Piece te odzyskują ciepło z pary wodnej, która jest produktem ubocznym spalania propanu, a następnie ciepło to kieruje do układu centralnego ogrzewania. Połączenie tych trzech cech – niskich cen, wysokiej wydajności i zastosowania pieca kondensacyjnego, bezpośrednio przekłada się na dużo tańsze ogrzewanie w domu i znaczne oszczędności.

Gaz propan – paliwo przyjazne dla środowiska

Coraz częściej zwracamy też uwagę na to, czy nasze działania szkodzą środowisku. Zwiększa się świadomość społeczna w tym temacie i systematycznie rośnie liczba osób wybierających ekologiczne rozwiązania. Ponadto decydując się na ekologiczne ogrzewanie domu możemy liczyć na dopłaty z programów rządowych, takich jak na przykład „Czyste powietrze”.

Ogrzewanie na propan bez wątpienia jest taką ekologiczną formą zapewnienia ciepła w domu. W procesie spalania propanu powstają takie produkty uboczne, jak czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Oznacza to, że nie uwalniają się do atmosfery żadne pyły czy inne szkodliwe drobinki, a dym nie ma przykrego zapachu. Tym samym domostwa wyposażone w ogrzewanie gazowe na propan nie przyczyniają się do powstawania smogu, który każdej zimy jest wielkim problemem w licznych polskich miastach.

Wielofunkcyjny i wygodny gaz propan w domu

Kolejną istotną zaletą ogrzewania na gaz propan w domu jest wygoda i możliwość wykorzystania go również do innych celów niż tylko ogrzewanie domu. Wygoda wynika z tego, że piece gazowe są całkowicie automatyczne. Użytkownik ustawia jedynie oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniach, a system czujników wykonuje całą pracę. Decyduje o tym, kiedy uruchomić piec, optymalnie dostosowuje ilość spalanego gazu i również wyłącza się, kiedy trzeba. Ponadto gaz jest pobierany automatycznie z przydomowego zbiornika na propan. Bez potrzeby noszenia opału do kotłowni i ładowania go do pieca. To naprawdę ogromna wygoda. Ponadto piec można zaprogramować na odmienną temperaturę w nocy i w dzień. Dzięki tym ustawieniom, kiedy domownicy śpią, piec nie będzie pracował tak intensywnie, jak za dnia. A krótko przed ich wstaniem ponownie podniesie temperaturę w domu. Co najważniejsze, zrobi to zupełnie samodzielnie i nie będzie trzeba codziennie o tym pamiętać.

Jeżeli natomiast chodzi o wielofunkcyjność to warto wiedzieć, że gaz propan nadaje się również do zasilania innych urządzeń w domu. Z powodzeniem może zostać podłączony do kuchenki gazowej i wykorzystywany do przygotowywania posiłków. Częstym zastosowaniem jest także ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy kotła na gaz propan. Jest to bardzo wygodne, a w wielu przypadkach również oszczędne.

To doskonałe rozwiązanie także w tych domach, gdzie jedyną alternatywą jest korzystanie z energii elektrycznej. Ostatecznie, z której strony by nie spojrzeć, gaz propan to doskonałe paliwo opałowe i rozwiązanie idealne dla każdego.

Read Previous

Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych

Read Next

Sprężarki o zmiennej wydajności — kiedy warto je stosować?