Sprężarki o zmiennej wydajności — kiedy warto je stosować?

Rynek sprężarek powietrza oferuje wiele różnorodnych urządzeń o odmiennych parametrach. Kompresory mogą różnić się między innymi trybem wykonywanej pracy. Zgodnie z tym kryterium dzielimy je na urządzenia o zmiennej wydajności lub o stałej wydajności. Typ sprężarki powietrza należy dobierać pod kątem potrzeb zakładu oraz branży, w której działa. Kiedy więc warto stosować kompresory o zmiennej wydajności? Podpowiadamy, jaka jest charakterystyka i zastosowanie tego typu urządzeń.

Czym charakteryzują się sprężarki o zmiennej wydajności?

Sprężarki powietrza wkroczyły przebojem do polskiego przemysłu. Coraz więcej zakładów decyduje się na wykorzystanie sprężonego powietrza jako czynnika roboczego lub jako medium będącego nośnikiem energii. Do wytwarzania sprężonego gazu niezbędny jest kompresor. Jednak wybór urządzeń tego typu jest tak szeroki, że łatwo się pogubić w mnogości opcji, wariantów i możliwości. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba zorientować się w tym, jakie cechy posiadają różne modele sprężarek powietrza oraz który z nich sprawdzi się najlepiej w konkretnej branży i w danym zakładzie. 

Jedną z możliwości wyboru jest sprężarka powietrza o zmiennej wydajności. Są to urządzenia, które zaspokajają zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Dlatego też sprężarki o zmiennej wydajności są wybierane przez firmy, które charakteryzują się zmienną produkcją a tym samym również zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Kompresory tego typu pozwalają obliczyć ilość powietrza potrzebnego w danym czasie i dostosować parametry jego wytwarzania. W efekcie pozwalają zminimalizować straty energii, a wytwarzanie sprężonego powietrza staje się bardziej ekonomiczne.

Zalety kompresorów o zmiennej wydajności

Sprężarki powietrza o zmiennej wydajności mają wiele zalet i dzięki temu są doskonałym wyborem dla zakładów charakteryzujących się zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Decydują o tym także liczne zalety tych urządzeń. Przede wszystkim kompresory o zmiennej wydajności charakteryzują się wydajną i ekonomiczną pracą. Dodatkowo bezawaryjność i łatwy serwis również działają na ich korzyść. Wszystkie te cechy pozwalają nie tylko ograniczyć koszty produkcji, ale również zmniejszają wydatki na serwisowanie i nieoczekiwane naprawy spowodowane awariami urządzeń. Są także bardzo elastyczne i użytkownik ma możliwość samodzielnego zmniejszenia ciśnienia roboczego w dowolnym momencie. A minimalne ciśnienie robocze, jakie mogą wytwarzać sprężarki o zmiennej wydajności, to 5 bar. To daje również bardzo dużą swobodę pracy i realizacji różnych zadań. Istotną cechą sprężarek o zmiennej wydajności jest niski poziom hałasu, który emitują. Znacząco zwiększa to komfort pracy pracowników, a jednocześnie eliminuje konieczność stosowania dodatkowych wygłuszeń czy organizowania oddzielnej sprężarkowni. Dzięki wysokiej sprawności energetycznej i możliwości odzyskania energii cieplnej są niebywale ekonomicznej i oszczędne. Zostało to osiągnięte przy pomocy nowoczesnych, inteligentnych systemów sterowania.

Zastosowanie sprężarek zmiennoobrotowych

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności pracują z ciśnieniem roboczym w granicach 5-13 bar. A możliwość indywidualnego dostosowania parametrów pracy sprawia, że cenione są w różnych sektorach gospodarki i przemysłu oraz w różnych branżach. Dzięki swoim licznym zaletom stosuje się je najczęściej w branży spożywczej, lotniczej i maszynowej, petrochemicznej, medycznej i farmaceutycznej, elektronicznej oraz w wielu innych.

Dlatego też zastanawiając się nad tym, kiedy warto stosować sprężarki o zmiennej wydajności, odpowiedź jest dość prosta. Zawsze i wszędzie tam, gdzie również zmienne jest zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Niezależnie od branży i rodzaju prowadzonej działalności, jeżeli spełniony jest warunek zmienności produkcji, to sprężarki powietrza o zmiennej wydajności będą najlepszym i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem. Warto więc uwzględnić to przy zakupie kompresora do swojego zakładu.

źródło: almig.pl

Read Previous

Zalety ogrzewania propanem

Read Next

Jak wykonać masowe niszczenie dokumentacji w dużej firmie?