Chociaż spektakularne upadki firm deweloperskich należą do rzadkości, budzą przestrach. Wizja utraconych oszczędności skutecznie spędza sen z powiek niejednej osobie przymierzającej się do zakupu mieszkania. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje rzetelnych deweloperów. Są. Trzeba ich jednak wyłowić w gąszczu podmiotów. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Rzetelny deweloper – jak go wybrać?
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest obarczony pewnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli nieruchomość jest nabywana na etapie tzw. dziury w ziemi. Nic więc dziwnego, że w głowie potencjalnego inwestora toczy się nieustanna gonitwa myśli, która nie ułatwia podjęcia decyzji. Co jeśli deweloper zbankrutuje lub nie wywiąże się z umowy? Pytanie to zadaje sobie wielu potencjalnych nabywców. Nikt nie chce przecież tracić oszczędności swojego życia.
Choć upadki firm deweloperskich zdarzają się rzadko, warto dobrze przeanalizować rynek i z rozwagą podejść do wyboru dewelopera. Rzetelny podmiot wywiąże się z umowy i dotrzyma terminów. Dołoży też wszelkich starań, aby nieruchomość odpowiadała najnowszym standardom. Jak więc sprawdzić wiarygodność przedsiębiorstwa. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?
- Doświadczenie na rynku. Im dłużej firma deweloperska działa na rynku i im więcej różnorodnych inwestycji zrealizowała, tym lepiej. Wieloletnia obecność na rynku sugeruje, że deweloper dobrze radzi sobie z zawirowaniami, a jego inwestycje odpowiadają potrzebom użytkowników.
- Zakres informacji przekazywanych klientowi. Rzetelny deweloper nie będzie mieć żadnych problemów, by przedstawić potencjalnemu nabywcy obszerną informację na temat inwestycji, jej otoczenia, a także stanu prawnego gruntu. W znormalizowanym prospekcie nie może też zabraknąć danych dotyczących finansów przedsiębiorstwa. Ułatwi to ocenę jego sytuacji finansowej.
Pamiętaj, prospekt musi być sporządzony zgodnie z literą prawa. W efekcie zawiera szereg informacji, których próżno szukać w materiałach reklamowych. Dlatego warto go dokładnie przeanalizować. - Wcześniejsze inwestycje. Prześledzenie wcześniej realizowanych inwestycji to kolejny sposób pozwalający zweryfikować firmę deweloperską. Informacje o nich można uzyskać od samego dewelopera. Warto również porozmawiać z ich mieszkańcami. Z rozmów dowiesz się m.in., czy inwestycja została wykonana w terminie, czy przy odbiorze nieruchomości ujawniono jakieś usterki, czy nie było problemów z komunikacją z deweloperem.
- Opinie w internecie. Żeby ocenić rzetelność dewelopera, można też posiłkować się opiniami w internecie. Nie zawsze jednak należy brać je za pewnik. Część z nich może być bowiem wystawiana przez konkurencję.
- Informacje w KRS. Z informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiesz się, czy masz do czynienia z firmą, która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, czy może jest niewypłacalnym dłużnikiem.
Mieszkanie od dewelopera – co jeszcze sprawdzić przy wyborze podmiotu?
O rzetelności dewelopera świadczyć może też przynależność do organizacji branżowych. Dla przykładu, przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskim Związku Firm Deweloperskich zobowiązują się do przestrzegania kodeksu dobrych praktyk w relacjach z klientem, w tym równego traktowania stron umowy deweloperskiej. To podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, które wypracowały stabilny kapitał i renomę.
Interesy nabywców zabezpiecza też ustawa deweloperska z 29 kwietnia 2012 roku. W wyniku wprowadzonych przez nią zmian deweloperzy utracili możliwość dowolnego rozporządzania pieniędzmi klientów. Trafiają one na rachunek powierniczy w banku. Jeśli firma deweloperska ogłosi upadłość, nabywcy mogą zdecydować, czy kontynuować inwestycję czy też nie.
Zakup mieszkania trudna i obarczona ryzykiem decyzja. Nic więc dziwnego, że chcą ją podjąć z rozwagę, a budowę lokum powierzyć rzetelnemu deweloperowi. Wiarygodność podmiotu można sprawdzić na różne sposoby, np. analizując prospekt, opinie w sieci czy też informacje zawarte w KRS. Warto poświęcić na to czas, by potem nie żałować.
źródło: Slawbud.pl