Rzetelny deweloper mieszkaniowy – jak znaleźć dobrą firmę?

Chociaż spektakularne upadki firm deweloperskich należą do rzadkości, budzą przestrach. Wizja utraconych oszczędności skutecznie spędza sen z powiek niejednej osobie przymierzającej się do zakupu mieszkania. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje rzetelnych deweloperów. Są. Trzeba ich jednak wyłowić w gąszczu podmiotów. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Rzetelny deweloper – jak go wybrać?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest obarczony pewnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli nieruchomość jest nabywana na etapie tzw. dziury w ziemi. Nic więc dziwnego, że w głowie potencjalnego inwestora toczy się nieustanna gonitwa myśli, która nie ułatwia podjęcia decyzji. Co jeśli deweloper zbankrutuje lub nie wywiąże się z umowy? Pytanie to zadaje sobie wielu potencjalnych nabywców. Nikt nie chce przecież tracić oszczędności swojego życia.

Choć upadki firm deweloperskich zdarzają się rzadko, warto dobrze przeanalizować rynek i z rozwagą podejść do wyboru dewelopera. Rzetelny podmiot wywiąże się z umowy i dotrzyma terminów. Dołoży też wszelkich starań, aby nieruchomość odpowiadała najnowszym standardom. Jak więc sprawdzić wiarygodność przedsiębiorstwa. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

  1. Doświadczenie na rynku. Im dłużej firma deweloperska działa na rynku i im więcej różnorodnych inwestycji zrealizowała, tym lepiej. Wieloletnia obecność na rynku sugeruje, że deweloper dobrze radzi sobie z zawirowaniami, a jego inwestycje odpowiadają potrzebom użytkowników.
  2. Zakres informacji przekazywanych klientowi. Rzetelny deweloper nie będzie mieć żadnych problemów, by przedstawić potencjalnemu nabywcy obszerną informację na temat inwestycji, jej otoczenia, a także stanu prawnego gruntu. W znormalizowanym prospekcie nie może też zabraknąć danych dotyczących finansów przedsiębiorstwa. Ułatwi to ocenę jego sytuacji finansowej.
    P
    amiętaj, prospekt musi być sporządzony zgodnie z literą prawa. W efekcie zawiera szereg informacji, których próżno szukać w materiałach reklamowych. Dlatego warto go dokładnie przeanalizować.
  3. Wcześniejsze inwestycje. Prześledzenie wcześniej realizowanych inwestycji to kolejny sposób pozwalający zweryfikować firmę deweloperską. Informacje o nich można uzyskać od samego dewelopera. Warto również porozmawiać z ich mieszkańcami. Z rozmów dowiesz się m.in., czy inwestycja została wykonana w terminie, czy przy odbiorze nieruchomości ujawniono jakieś usterki, czy nie było problemów z komunikacją z deweloperem.
  4. Opinie w internecie. Żeby ocenić rzetelność dewelopera, można też posiłkować się opiniami w internecie. Nie zawsze jednak należy brać je za pewnik. Część z nich może być bowiem wystawiana przez konkurencję.
  5. Informacje w KRS. Z informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiesz się, czy masz do czynienia z firmą, która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, czy może jest niewypłacalnym dłużnikiem.

Mieszkanie od dewelopera – co jeszcze sprawdzić przy wyborze podmiotu?

O rzetelności dewelopera świadczyć może też przynależność do organizacji branżowych. Dla przykładu, przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskim Związku Firm Deweloperskich zobowiązują się do przestrzegania kodeksu dobrych praktyk w relacjach z klientem, w tym równego traktowania stron umowy deweloperskiej. To podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, które wypracowały stabilny kapitał i renomę.

Interesy nabywców zabezpiecza też ustawa deweloperska z 29 kwietnia 2012 roku. W wyniku wprowadzonych przez nią zmian deweloperzy utracili możliwość dowolnego rozporządzania pieniędzmi klientów. Trafiają one na rachunek powierniczy w banku. Jeśli firma deweloperska ogłosi upadłość, nabywcy mogą zdecydować, czy kontynuować inwestycję czy też nie.

Zakup mieszkania trudna i obarczona ryzykiem decyzja. Nic więc dziwnego, że chcą ją podjąć z rozwagę, a budowę lokum powierzyć rzetelnemu deweloperowi. Wiarygodność podmiotu można sprawdzić na różne sposoby, np. analizując prospekt, opinie w sieci czy też informacje zawarte w KRS. Warto poświęcić na to czas, by potem nie żałować.

źródło: Slawbud.pl

Read Previous

Transport kontenerowy — kto może korzystać?

Read Next

Kiedy wyciek w instalacji sprężonego powietrza jest problemem